2014 Queensland Derby Nominations Feature Gamblin’ Guru

Smart Adelaide raider Gamblin’ Guru has, as expected, been nominated for the Queensland Derby 2014 with early entries for the Brisbane clash closing today.

Order Of The Sun

SA Derby favourite Order Of The Sun has been nominated for the 2014 Queensland Derby in Brisbane. Photo: Steve Hart.

A total of 97 three-year-olds are nominated for this year’s $500,000 Group 1 Channel Seven Queensland Derby (2400m) running at Eagle Farm on June 7 as one of three Stradbroke Handicap Day Group 1s.

Running in the Group 1 SA Derby (2500m) at home this coming Saturday, Leon Macdonald & Andrew Gluyas’ in-form gelding won the Group 3 Chairman’s Stakes (2000m) last weekend.

While they’re the right type for a Queensland campaign for the Derby, Macdonald has hinted that the South Australian race might be their swansong run this prep.

Another last start winner right in the mix for the Queensland Derby this year is David Vandyke’s flying Dubawi filly Arabian Gold.

She’s won her last two over 2000m in Sydney having taken out the Group 3 Adrian Knox Stakes on April 12 before beating home the boys in the Group 1 Frank Packer Plate last weekend.

Frank Packer runner-up Pheidon is also Queensland Derby-bound, the Al Maher gelding prepared by Gai Waterhouse.

Winner of the Group 2 Alister Clark Stakes (2040m) at Moonee Valley in mid-March, Pheidon is on the up-and-up and is one of three Queensland Derby entries for Waterhouse.

Waterhouse has also entered Albury Guineas winner Ryker and Order Of The Sun.

Like Gamblin’ Guru, Encosta De Lago colt Order Of The Sun runs in the SA Derby this Saturday and is favourite to win.

They earned top spot in those markets and a Queensland Derby nomination after a blistering seven length win in the Listed VRC St Ledger (2800m) at Flemington on ANZAC Day.

Other South Australian Derby runners featuring in these nominations include ATC Derby graduates Best Case for Anthony Cummings and the David Hayes-trained Surging Wave.

Also coming off an ATC Derby run in the mud from April 12 is the Peter Moody-trained Cadillac Mountain (9th).

Moody has a number of Queensland Derby hopes this winter including Street Hero gelding Crime Fighter who ran 11th in the ATC Derby and a son of Savabeel Saguaro.

Last year Sydney horseman Chris Waller won the Queensland Derby with his talented Purrealist gelding Hawkspur.

Waller is back this Brisbane Winter Racing Carnival with five chances led by Vilanova.

The Commands gelding won the Group 2 Autumn Classic (1800m) at Caulfield in February and was last seen running third to Destiny’s Kiss at Warwick Farm over the mile last Saturday.

Other notable Queensland Derby nominees include Gunsynd runner-up Avalanches, VRC St Ledger runner-up Honey Steel’s Gold, fourth in that same race More Rewarding for Caulfield’s Mick Price and the Shaune Ritchie-trained Glorious Lad.

A Kiwi youngster set for Brisbane on Thursday night, Falkirk gelding Glorious Lad ran third to Puccini in the Group 1 NZ Derby (2400m) before their second last Friday when back down over a mile to keep them in work.

While Ritchie has a host of Queensland Winter Carnival hopes, fellow New Zealand horseman Roger James has abandoned Brisbane plans this season failing to nominate for Delago’s Secret and Full Count.

“I looked at Delago’s Secret and Full Count and thought have I really got enough to work with?” James told The Gold Coast Bulletin.

“I’ve won a few Derbies and I know you don’t win them unless you’ve got them in the right order.

“They are big rangy, frail three-year-olds and I just didn’t think I would end up there on Derby day with them at their peak.”

The full Queensland Derby 2014 nominations are detailed below with first acceptances taken on May 28.

Bookmark us here at Races.com.au for all the latest on the winter features.

Then when you’re ready to lock in better odds on your selections in all the races head over to Ladbrokes.com.au who offer an exclusive EFTPOS Card payout system giving you your winnings in cash sooner!

2014 Queensland Derby Nominations

Eagle Farm Racecourse – 07/06/2014

# Horse Trainer
1 ABBASSO Chris Waller
2 ALAKRIS (NZ) Mick Price
3 ALL HOST Les Kelly
4 ALWAYS A GIBBERER John P Thompson
5 AMEXED (NZ) Tony Gollan
6 AND GOD SAID YES Gwenda Markwell
7 ARABIAN GOLD David Vandyke
8 ARKI Kelly Doughty
9 ASADAUSKAITE (NZ) Michael Moroney
10 AUBERGE John O’Shea
11 AVALANCHES Trevor Bailey
12 BEST CASE (NZ) Anthony Cummings
13 BODEGA NEGRA Bruce W Hill
14 CADILLAC MOUNTAIN Peter G Moody
15 CAT’S MIAOW Louise White
16 COLONEL CARRERA (NZ) Graeme Rogerson
17 CRIME FIGHTER Peter G Moody
18 DARCI MAGIC (NZ) Bede Murray
19 DECKHAND (NZ) Michael Moroney
20 DERRYMORE David Hayes
21 DOUBLE EAGLE David Payne
22 ELECTRIC DEE JAY (NZ) Bryce Heys
23 ELUSIVE RUNNER John Sargent
24 EMERALD CITY David Vandyke
25 EMPIRE ROCK David Hayes
26 EVERY FAITH Robert Smerdon
27 FAIRYTALE BELLE Steven O’dea
28 FALAGO Chris Waller
29 FASTNET FLYER Paul Murray
30 GAMBLIN’ GURU Leon Macdonald & Andrew Gluyas
31 GLORIOUS LAD (NZ) Shaune Ritchie
32 GRANADOS Toby Edmonds
33 GRAVITATIONAL Danny O’Brien
34 GREAT ESTEEM David Hayes
35 HALO SHINE Paul Jenkins
36 HAPPY AS HELL Terry & Karina O’Sullivan
37 HERA (NZ) Kris Lees
38 HEY SHAZAM Carmen Murnane
39 HONEY STEEL’S GOLD David Hayes
40 I AM TITANIUM David Hayes
41 IRISH MEDLEY (NZ) Matt Laurie
42 KATIE’S COVE Roger James
43 KAYNO Noel J Doyle
44 KAZOOM (NZ) Kurt Goldman
45 KEPT WOMAN (NZ) Peter G Moody
46 LADY TATIA Peter G Moody
47 LANNERET John O’Shea
48 LAST WISH (NZ) Guy Walter
49 LE RASOIR (NZ) Pat Carey
50 LEVER LEVER (NZ) Matthew Dunn
51 MAGICAL STANCE Darren Smith
52 MAN OF COLOURS Gwenda Markwell
53 MARMELO Chris Waller
54 MEADOW DREAMER Noel J Doyle
55 METEOROLOGIST Marcus Wilson
56 MISS HUFFLEPUFF Chris Waller
57 MORE REWARDING Mick Price
58 MUTAJARA Peter G Moody
59 ORDER OF THE SUN Gai Waterhouse
60 OUR UNCLE ARCHIE Steve Englebrecht
61 OUTSTRIP Brad Herne
62 PANTUO (NZ) Chris Hyland
63 PARDON MOI (NZ) John Sargent
64 PEEKSKILL Kris Lees
65 PHEIDON Gai Waterhouse
66 PINSTRIPE LANE (NZ) Troy Corstens
67 POSTNTHYME (NZ) Michael Moroney
68 PRESIDENT’S CUP Lionel Cohen
69 PRINCE OF BELAIRE Chris Anderson
70 RAZZLE DAZZLE ROCK David Hayes
71 RED CLIFFS Michael Moroney
72 RIOCETTO Matthew Dunn
73 RIVIERA RICHES Matt Laurie
74 ROCBOLT (NZ) Bevan Laming
75 ROCK DIVA (NZ) Tony Pike
76 ROCK SCENT Kelly Schweida
77 ROVING RED Gerald Ryan
78 RUDY Helen Page
79 RYKER Gai Waterhouse
80 SAGUARO (NZ) Peter G Moody
81 SANCERRE (NZ) Tony Pike
82 SANOSUKE David Hayes
83 SEA RED Robert Heathcote
84 SIR LASZLO (NZ) Grahame Begg
85 SOLOMON’S BOLT Michael Moroney
86 SONNTAG Henry Dwyer
87 STAR FASHION David Hayes
88 STELLARIZED Peter G Moody
89 STREET TYCOON Bart & James Cummings
90 SURGE AHEAD Anthony Cummings
91 SURGING WAVE David Hayes
92 SYNTHETIC (NZ) Robert Smerdon
93 TEAR GAS (NZ) Danny O’Brien
94 TELEPATHIC (NZ) Donna Logan
95 TOTAL RESPONSE (NZ) Michael Moroney
96 UNIQUE Kris Lees
97 VILANOVA (NZ) Chris Waller

Comment

Have your say, post a comment.