2017 JJ Atkins Nominations Feature Undefeated Kiwi

The three-year-old New Zealanders dominated the Sydney autumn features and now it could be the Kiwis turn in Brisbane over the winter including two-year-old Qiji Phoenix who features in the JJ Atkins 2017 nominations.

Serena By

Serena Bay (No. 4) is one of the fillies nominated to take on the boys in the JJ Atkins 2017 over the Eagle Farm mile this winter. Photo: Steve Hart.

Racing Queensland closed nominations for a host of the Group 1 races of the Brisbane Winter Racing Carnival this week including those for the $600,000 Group 1 BMW Australia J.J. Atkins (1600m).

The mile feature for juveniles runs at Eagle Farm Racecourse on Saturday June 10 as one of three elite levels on the Stradbroke Handicap Day card.

JJ Atkins nominations attracted 115 young hopefuls this season including the progressive Not A Single Doubt colt Qiji Phoenix prepared across the Tasman by Donna Logan & Chris Gibbs.

The up-and-comer has won all three of his career starts to date and proved himself over a mile last time out at Ellerslie on April 22 with a nice 1600m win ahead of his trip down under.

Qiji Phoenix will be out to go back-to-back for the New Zealand-trained visitors in the JJ Atkins after the success of the Tony Pike-trained Sacred Elixir (2016) last year who also went on to run second to Prized Icon in the Group 1 Victoria Derby (2500m) in Melbourne during the spring.

Logan & Gibbs have also nominated for lightly-raced Stryker colt Not Usual Trip who has had just the one career run for a win on debut on April 22 back home.

Sydney’s Chris Waller has prepared two recent JJ Atkins winners with Pressday (2010) and Press Statement (2015), and returns in 2017 with eight entries.

Among Waller’s possible JJ Atkins contingent is Snitzel colt Tangled who broke through for a win at start number three on April 19 over 1350m at Wyong.

Peter Snowden enjoyed a JJ Atkins win in 2011 with Benfica and has a total of nine nominations this season that he co-trains with his son Paul.

The standouts for the stable include Blue Diamond Stakes graduate Taking Aim and Inglis Classic fourth-placed Written Tycoon colt Bull Market.

The last filly to beat home the colts and geldings in the JJ Atkins was Linky Dink back in 2009 and there are a host entered out to try and break the drought this winter including Gold Coast-trained Cabin Fever, Waller’s Calaway Gal Stakes winner Champ Elect, the Gai Waterhouse & Adrian Bott-trained Serena Bay and New Zealander Gold Fever.

A two-year-old daughter of Savabeel, Gold Fever is prepared by Stephen Autridge & Jamie Richards and after a Group 2 win in late February was last seen running third in Group 1 company over 1200m in mid-March.

The JJ Atkins first acceptances close on May 31, 2017.

Check out the full 2017 JJ Atkins nominations below with all-in markets to open shortly at Ladbrokes.com.au.

2017 JJ Atkins Nominations

Eagle Farm Racecourse – 10/06/2017

# Form (Last 10) Horse Sex Age Trainer
1 226 ABERRO C 2 Matt Laurie
2 ADSUM C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
3 43x AFRICAN RAINBOW F 2 Bjorn Baker
4 42x653x ALL TOO HUIYING C 2 Gary Moore
5 0 ALL TOO SWEET G 2 John Sargent
6 ALLOYE C 2 Brian McGrath
7 52x ALOISIA (NZ) F 2 Ciaron Maher
8 333×3 AMERICAN GENIUS C 2 David & B Hayes & T Dabernig
9 ANGEL’S BOY C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
10 6 ARISTOCAT C 2 Stuart Kendrick
11 1630x ARRESTAR C 2 Matthew Dunn
12 BABY BACK SHAK (NZ) C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
13 BEZZINA C 2 Chris Waller
14 2×342 BIDWEE C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
15 BLACKMAILER C 2 Brian Smith
16 1 BLONDE INTUITION F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
17 BOLD MISSILE C 2 Henry Dwyer
18 54x BULL MARKET C 2 Peter & Paul Snowden
19 6 BULLET SHOT C 2 Peter & Paul Snowden
20 5×1 CABIN FEVER F 2 Gillian Heinrich & Ben Rodgers
21 51242 CAPITAL GAIN G 2 Paul Butterworth
22 12 CASINO FOURTEEN C 2 Greg Eurell
23 8x3x2 CHAIN OF FOOLS F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
24 117x CHAMP ELECT F 2 Chris Munce
25 456×153 CHARLIE CHAP G 2 Mike Van Gestel
26 2x12x CONDOR HEROES C 2 Gerald Ryan
27 CONSERVATION C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
28 535×0 COOL MOVER F 2 Gillian Heinrich & Ben Rodgers
29 12 COOROI CHASE F 2 Peter & Will Hulbert
30 2 CRUZE G 2 Barry Lockwood
31 1 CUBAN SAGA F 2 David Vandyke
32 17×12 DEBONAIRLY F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
33 6x DISSOLUTION C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
34 DON’T YOU KNOW HIM C 2 Tony Gollan
35 2153x DREAM KISSES F 2 Steven O’dea
36 3 EASY BEAST (NZ) C 2 Richard Laming
37 3 EASY GO EASY WIN (NZ) G 2 John Sargent
38 EISEMANN G 2 Toby Edmonds
39 4x112x EMINENT C 2 David Vandyke
40 724x EXCELEBRAZIONE C 2 Peter & Will Hulbert
41 76 FARSIGHT F 2 Gerald Ryan
42 12 FRIENDS F 2 Marcus Wilson
43 GALLOPINAKIS G 2 Brett Lunney
44 731 GO DADDY GO C 2 Anthony & Edward Cummings
45 3x13x GOLD FEVER (NZ) F 2 Stephen Autridge & Jamie Richards
46 3 HELFUCHI F 2 Chris Munce
47 HELIOSPHERE C 2 Gerald Ryan
48 HIBERNATOR (NZ) C 2 David & B Hayes & T Dabernig
49 22 HIGH DIVE C 2 Chris Waller
50 45 HOLBROOK (NZ) G 2 Scott Morrisey
51 2 HONG QIGONG C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
52 55x HUALALAI C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
53 64 ICON OF DUBAI C 2 Peter & Paul Snowden
54 2 INDIAN THUNDER C 2 Darren Weir
55 3 IRISH SUCCESS G 2 Matthew Smith
56 5 ITALIA BELLA F 2 Stuart Kendrick
57 271 JE SUIS TYCOON F 2 Henry Dwyer
58 KEMENTARI C 2 John O’Shea
59 324 KOOKABAA C 2 Chris Waller
60 236×571 LEGAL GIRL F 2 Clarry Conners
61 1 LORD CECIL G 2 Paul Messara
62 41x50x MADAME MOUSTACHE F 2 Chris Waller
63 MANIPULATE C 2 Gerald Ryan
64 3311 MARSEILLE EN FLEUR F 2 Stuart Kendrick
65 1x1x MELODY BELLE (NZ) F 2 Stephen Autridge & Jamie Richards
66 MELQUICHA F 2 David Vandyke
67 3 MINTHA F 2 Tony McEvoy
68 3256×2 MISHANI BULLITT C 2 Chris Anderson
69 229 NASHVILLE SKYLINE F 2 Bryan & Daniel Guy
70 1 NOT USUAL TRIP C 2 Donna Logan & Chris Gibbs
71 4 ODDFELLOW (NZ) G 2 Chris Waller
72 1x119x4 OURS TO KEEP C 2 Chris Munce
73 7×4 OUTBOARD MOTORS F 2 David & B Hayes & T Dabernig
74 415x PAH TERIE G 2 Kelly Schweida
75 263×1 PARDOE C 2 Tony Sears
76 6 PATRIOT C 2 Peter & Paul Snowden
77 41 PIERATA C 2 Gregory Hickman
78 POETIC CHARMER C 2 Peter & Paul Snowden
79 1×31 PURE SCOT F 2 David & B Hayes & T Dabernig
80 111 QIJI PHOENIX C 2 Donna Logan & Chris Gibbs
81 REAL SUPREMACY G 2 Tony Sears
82 1 REGENT C 2 John O’Shea
83 6x ROTHFORD C 2 Ben Ahrens
84 138x RUBY RED HEART F 2 John Zielke
85 RULER C 2 Peter & Paul Snowden
86 9×11 SAINT PATRICKS DAY C 2 Chris Munce
87 4×4 SAMBRO C 2 Chris Waller
88 SAVVY ROCK C 2 Toby Edmonds
89 SCHUMER F 2 Richard Laming
90 5 SEAGLASS F 2 Peter & Paul Snowden
91 114×135 SERENA BAY F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
92 41x SHOWASHADOW F 2 Peter & Will Hulbert
93 84×8 SILKY BROWN F 2 Bryan & Daniel Guy
94 4 SILVERHAWK C 2 Mick Price
95 SMART AIN’T HE G 2 Anthony & Edward Cummings
96 421 SNITZEPEG C 2 Darren Weir
97 2011×3 SNITZKRAFT C 2 Kelso Wood & Patricia Gesler
98 213 SPEED STREET C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
99 SPELLOLOGY C 2 Gerald Ryan
100 STAR OF AFRICA C 2 Peter & Paul Snowden
101 4149 SUN DECK F 2 Desleigh Forster
102 8x SUSURRI F 2 Barry Lockwood
103 SWAFFHAM BULBECK C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
104 3220x TAKING AIM C 2 Peter & Paul Snowden
105 4×51 TANGLED C 2 Chris Waller
106 6 TOUCH OF MINK F 2 Matthew Smith
107 TRENT (NZ) C 2 Henry Dwyer
108 4 TREVELLO C 2 Kelso Wood & Patricia Gesler
109 UBETWEDO G 2 Stuart Kendrick
110 8 UNRULEY (NZ) G 2 Chris Waller
111 32×31 UP TRUMPZ G 2 Joe Cleary
112 VIRIDINE C 2 John O’Shea
113 7 WAS AGONA G 2 Tony Gollan
114 100×5 WILL’S BID C 2 David & B Hayes & T Dabernig
115 143x WUDANG BLADE G 2 Marcus Wilson

Comment

Have your say, post a comment.