Melbourne Cup 2012 Nominations Released

The 2012 Melbourne Cup nominations for Australia’s biggest race of the year were taken by Racing Victoria today with 151 hopefuls making up the early entries for Flemington Race 7 on Tuesday November 6, 2012.


Defending champion Dunaden is one of 151 Melbourne Cup 2012 nominations

163 horses were nominated for 2011, this year’s 152nd edition of the world’s richest handicap attracting just 12 fewer entries.

Unsurprisingly the entries for the $6.2 million Group 1 Emirates Melbourne Cup (3200m) are saturated with internationally bred and overseas trained stayers including the past two Melbourne Cup winners with the French-trained duo of Americain (2010) and Dunaden (2011).

It is a scintillating line-up of stayers from around the globe with many of the world’s leading trainers represented in the Melbourne Cup 2012 nominations including Luca Cumani and Dermot Weld.

Cumani has twice come close to preparing a Melbourne Cup winner with Purple Moon (2007) and Bauer (2008) both running second.

Spearheading Cumani’s Melbourne Cup contingent this spring is Mount Athos who was, before today’s nominations, topping the futures Melbourne Cup odds at paying $15.

Montjeu gelding Mount Athos, a winner of their last three races on the trot in Britain including the Group 3 Geoffrey Freer Stakes (2670m) on August 18, is expected to get into the Melbourne Cup weights on just 54kg making them an imposing lightweight chance.

Irish horseman Weld meanwhile prepared the first ever international Melbourne Cup winner with Vintage Crop taking out the race back in 1993.

He became a dual Melbourne Cup winning trainer in 2002 with Media Puzzle beating home Mr Prudent and Beekeeper and will be back this year with Group 3 Ballyroan Stakes winner Galileo’s Choice who will bypass the Irish St Leger in favour of the famous Flemington feature.

Galileo’s Choice failed to pass the Melbourne Cup ballot last year despite winning the Group 3 Kilternan Stakes (2011m) at Leopardstown in the lead-up but is well clear this year.

“Dermot was bitterly disappointed last year when (Galileo’s Choice’s) Group win over 2000m didn’t get him past the ballot for the Melbourne Cup,” Racing Victoria’s chief handicapper Greg Carpenter said.

“He’s had two runs this season and won them both so he’s declared he will be travelling the horse out without another run and going straight into the Melbourne Cup.”

Weld has also nominated for Rite Of Passage and Sapphire but may not bring all three over for Melbourne Cup Day.

The other big-name international in this year’s Melbourne Cup nominations and markets is then the John Gosden-trained Gatewood who is part owned by Australian racing syndicate OTI, directed by Terry Henderson.

The Galileo stallion has won three of their past four starts and was last seen running a brave third to fellow OTI-owned and Melbourne Cup-bound Quest For Peace, prepared by Luca Cumani, in the Group 3 Glorious Stakes (2414m) at Goodwood on August 3.

Other top overseas-trained fancies sure to dominate the early Melbourne Cup odds and betting post-nominations include last year’s devastatingly close runner-up Red Cadeaux and the Saeed Bin Suroor-trained Ascot Gold Cup champ Colour Vision.

Bin Suroor is the head trainer for global racing powerhouse Godolphin who is again out to break their Melbourne Cup duck with a strong team of stayers heading down under for the Melbourne Cup Carnival.

Godolphin has been bringing Melbourne Cup types to Australia since 1998 with Faithful Son, seventh to Jezabeel, their first runner.

They do boast a number of Melbourne Cup minor placings with Central Park running second in 1999, Give The Slip (2nd in 2001), Beekeeper (3rd in 2002) and most recently Crime Scene who finished runner-up to Shocking back in 2009.

The other top chances for the operation in 2012 are last year’s Melbourne Cup sixth place-getter Lost In The Moment, the well-travelled Cavalryman, and Dynaformer gelding Willing Foe.

Carpenter however has warned the strength of this year’s Melbourne Cup nominations could see the last start Ebor Heritage Handicap winner miss out on a start in the capacity 24-horse Melbourne Cup field.

“Overall I think in prospect, it’s going to be one of the strongest renewals of the race we’ve ever had,” Carpenter said.

“To be perfectly frank, Willing Foe just off the Ebor Handicap win is no certainty to get a run in the race this year because it’s such a good depth of entry.

“(Godolphin) have to make a decision whether to bring him out and hope he gets in, or run again and hope to win a Group race prior to coming out.”

Meanwhile the top local hopes looking to keep the Melbourne Cup on Aussie soil this year are the Lloyd Williams-owned import Green Moon who ran second in last year’s Caulfield Cup, and Anthony Freedman’s Doomben Cup winner Mawingo who resumes racing this weekend at Flemington in the Group 2 Makybe Diva Stakes (1600m).

Also in the mix are then French galloper Brigantin who ran second to Joshua Tree in the Group 2 Prix Kergorlay (3000m) in August, and Mark Botti’s last-start Arlington Stakes champion Jakkalberry who is owned by Aussie interests.

Late Melbourne Cup entries will remain open until Tuesday September 11, 2012.

Melbourne Cup 2012 first acceptances will then be taken on October 9, 2012.

Updated Melbourne Cup betting markets following the release of the nominations are due out shortly at our preferred online bookie shortly.

Make sure you’re ready for the Melbourne Cup action this year by opening your account with today.

Don’t forget to use the exclusive promo code BONUSBET when you sign-up too as it will unlock a generous $400 bonus welcome bet you can split into 4 x $100 bets to use on all the spring majors including the Melbourne Cup!

2012 Melbourne Cup Nominations

Flemington Race 7 – 06/11/2012

# Horse Trainer Hcp. Rating
1 AAIM TO PROSPER (IRE) Brian Meehan
2 ALI VITAL (NZ) Michael Moroney
3 ALIYANA TILDE Kerry Parker
4 AMERICAIN (USA) Alain de Royer Dupre
5 ANGOLA Pat Carey
6 ANUDJAWUN (NZ) Shaun Dwyer 91
7 ARALDO (GB) Paul Harley
8 AULD BURNS (GB) David Hayes 82
9 BACK IN BLACK (NZ) John Steffert
10 BIANMICK Michael Brady 85
11 BRAVE THE WAY Anthony Cummings
12 BRIGANTIN (USA) Andre Fabre
13 BUDAI (GER) David Hayes 94
14 BUXTED (IRE) Sam Pritchard-Gordon 89
15 CAVALRYMAN (GB) Saeed Bin Suroor
16 CHASE THE RAINBOW Rick Hore-Lacy 98
17 CLASS IS CLASS (IRE) Chris Waller
18 COLISEO Norm Gardner
19 COLOUR VISION (FR) Saeed Bin Suroor
20 COMMISSION (NZ) Bart Cummings
21 CUBAN SUNDAY Pat Carey 95
22 DAME CLAIRE (NZ) Pat Carey 91
23 DANCE WITH HER David Brideoake & David Feek 103
24 DARE TO DREAM (IRE) Bart Cummings
25 DECEMBER DRAW (IRE) Mark Kavanagh 112
26 DIAMOND HUNTER (NZ) Bart Cummings
27 DOWAGER QUEEN (NZ) Lee Freedman & Graeme Rogerson 88
28 DRAGONZONE Bart Cummings 69
29 DRUNKEN SAILOR (IRE) Michael Moroney 108
30 DUBOSC (NZ) Ciaron Maher 62
31 DUNADEN (FR) Mikel Delzangles
32 EFFICIENT (NZ) Robert Hickmott 112
33 ERUPTIOUS (NZ) Michael Kent 85
34 ETHIOPIA Pat Carey
35 EXCEPTIONALLY (NZ) Terry & Karina O’Sullivan 95
36 EXCLUDED (NZ) Robert Hickmott 92
37 FAT AL Gai Waterhouse 98
39 FIORENTE (IRE) Michael Stoute
40 FRUEHLING (IRE) Anthony Freedman 82
42 GATEWOOD (GB) John Gosden
43 GLENCADAM GOLD (IRE) Gai Waterhouse
44 GREEN MOON (IRE) Robert Hickmott 108
45 GUNS AT FIVE (NZ) Peter G Moody 89
46 HARTANI (IRE) John Oxx
47 I HAVE A DREAM (GB) Aidan O’Brien
48 IBICENCO (GER) Luca Cumani
49 ILLO (GER) Bart Cummings 104
50 I’M JAKE (NZ) David Brideoake & David Feek 91
51 INNOCENT LADY (NZ) Robert Smerdon 91
52 IRONSTEIN Gerald Ryan
53 JAKKALBERRY (IRE) Marco Botti
54 JEROBOAM (NZ) Ciaron Maher 62
55 JUKEBOX JURY (IRE) Mark Johnston 115
56 JULIENAS (IRE) Gai Waterhouse
57 KEITH’S LEGACY (NZ) David Vandyke
58 KELINNI (IRE) Chris Waller
59 KING DIAMOND Peter G Moody 95
60 LAMASERY David Vandyke
61 LE BARON (NZ) Jarrod McLean 76
62 LE ROI (GER) Tony McEvoy
63 LEICA DING Darren Weir 101
64 LESS IS MORE (FR) David Vandyke
65 LIGHTS OF HEAVEN (NZ) Peter G Moody
66 LINTON John Sadler 108
67 LOST IN THE MOMENT (IRE) Saeed Bin Suroor
68 MALUCKYDAY (NZ) Michael, Wayne & John Hawkes 108
69 MANIGHAR (FR) Peter G Moody 118
70 MANY STARS (NZ) Anthony Cummings
71 MARGINS Ben Currie
72 MAWINGO (GER) Anthony Freedman 109
73 MAYTHEHORSEBEMAGIC (NZ) Michael Moroney 89
74 MIDAS TOUCH (GB) Robert Hickmott 110
75 MISS ARTISTIC (NZ) Shaune Ritchie 97
76 MISS CRISSY (IRE) Darren Weir
77 MONT DANE Bart Cummings 58
78 MORE JOYOUS (NZ) Gai Waterhouse
79 MOUDRE Ciaron Maher 104
80 MOUNT ATHOS (IRE) Luca Cumani
81 MOURAYAN (IRE) Robert Hickmott 108
82 MOYENNE CORNICHE (GB) Jim Conlan 102
83 MR O’CEIRIN (NZ) Ciaron Maher 90
84 MY CHICHARITA (NZ) Michael Moroney 82
85 MY DANCING DUEL (NZ) Michael Moroney 57
86 NEVER FORGET (FR) Peter G Moody 97
87 NEXTANIX Kerry Parker
88 NIWOT Michael, Wayne & John Hawkes 108
89 NORSQUI Walter McShane 99
90 PEAL OF BELLS Gwenda Markwell
91 PERMIT (GB) Chris Waller
92 PLANET PURPLE Kerry Parker
93 POLISH KNIGHT (NZ) Michael, Wayne & John Hawkes 101
94 PRAIRIE STAR (FR) Danny O’Brien
95 PRECEDENCE (NZ) Bart Cummings 103
96 PUISSANCE DE LUNE (IRE) Darren Weir 78
97 QUEST FOR PEACE (IRE) Luca Cumani
99 RAPIDUS (NZ) Bart Cummings
100 RED CADEAUX (GB) Ed Dunlop 112
101 RED EYE SPECIAL (NZ) Michael Moroney 80
102 REUBEN PERCIVAL (NZ) Gai Waterhouse 95
103 RIALYA Lloyd Kennewell
104 RITE OF PASSAGE (GB) Dermot K Weld
105 ROSELLO (GER) Leon Corstens 87
106 RUSTICATED John Sadler 89
107 SABRAGE Michael Moroney 94
108 SAGHANN (IRE) Anthony Freedman
109 SAINT DESIR (GB) Tony McEvoy
110 SANAGAS (GER) Bart Cummings 108
111 SAPPHIRE (IRE) Dermot K Weld
112 SAPTAPADI (IRE) Jim Conlan 89
113 SEA GALLEON Colin & Cindy Alderson 93
114 SEAN BAILE MOR Todd Balfour 78
115 SEVILLE (GER) Robert Hickmott 106
116 SHAHWARDI (FR) Alain de Royer Dupre
117 SHARALAM (IRE) Mark Kavanagh 72
118 SHENZHOU STEEDS (NZ) Michael Moroney 102
119 SHEWAN Robert Smerdon 101
120 SIMPRE ARRIBA (NZ) Ciaron Maher 65
121 SINGLE MINDED (NZ) Graham Richardson 99
122 SNEAK A PEEK (ITY) Peter G Moody 104
123 SOUTHERN SPEED Leon Macdonald & Andrew Gluyas 113
124 SPECHENKA Ben Ahrens
125 STOUT HEARTED (USA) Chris Waller
126 STRAWBERRY BOY Gai Waterhouse
127 SYSMO (FR) Tony McEvoy
128 TAC DE BOISTRON (FR) Michael Kent
129 TANBY Robert Hickmott 101
130 TENNO (NZ) Michael Kent 76
131 THE CHEVRON (NZ) John Sadler 71
132 THE VERMINATOR Chris Waller
133 THUBIAAN (USA) Chris Waller
134 THY (NZ) Peter G Moody 88
135 TOHUNGA (NZ) Gai Waterhouse
136 TULLAMORE (NZ) Gai Waterhouse 104
137 UNCHAIN MY HEART David Hayes
138 UNDER THE SUN (NZ) Gai Waterhouse
139 UNUSUAL SUSPECT (USA) Michael Kent 105
140 VAL CHAMP (ARG) Anthony Freedman 100
141 VATUVEI Peter G Moody 82
142 VERDANT (GB) Robert Smerdon 82
143 VOILA ICI (IRE) Peter G Moody 110
144 WATERFORD HILL Leon Corstens 75
145 WESTERN SYMBOL (NZ) Gai Waterhouse 102
146 WILLING FOE (USA) Saeed Bin Suroor
147 WINCHESTER (USA) John Sadler 111
148 YOU THINK SO (NZ) Michael Kent 77
149 ZABEELIONAIRE (NZ) Leon Corstens 101
150 ZAMERIT (NZ) Anthony Cummings
151 ZURELLA (NZ) Shaune Ritchie 95