Crown Oaks Day Results

Crown Oaks Day Results

Race 1 – 7Two Plate

Time: 1:48.66

Place

Runner

Jockey

1st Tintern N Hall
2nd Lord Pindari(NZ) L Nolen
3rd Grail Jeuney S King
4th Equable C Brown
5th Blue Oscar(NZ) G Boss
6th I Got One M Pegus
7th Arazamataz K McEvoy
8th Buffett(NZ) D Nikolic
9th Tuscany View D Tootell
10th Sea Skye(USA) B Higgins
11th Sesotho(NZ) B Shinn
12th Acosta C D Symons
13th Ace Harmony(NZ) M Rodd
14th Peace Treaty C Williams
15th Port Vell(NZ) D Oliver

Race 2 – Crown Promenade Stakes

Time: 1:03.60

Place

Runner

Jockey

1st Very Discreet D Dunn
2nd Seeking Attention C Brown
3rd Serenissima K McEvoy
4th Solchow D Oliver
5th Impressive Eagle C Lindop
6th Our Lona M Pegus
7th Jaalippy C D Symons
8th Hairy B Rawiller
9th Devil May Care D Holland
10th Moondancing L Nolen
11th Royal Charades M J Zahra
12th Cerberus Gal C Newitt
13th Glam Slam(NZ) D Nikolic
14th Rolling Stock B Shinn

Race 3 – The Moet & Chandon

Time: 1:43.40

Place

Runner

Jockey

1st Umatain B Shinn
2nd Azwa B Rawiller
3rd Cassini Contest H Bowman
4th Marheta M J Zahra
5th Devoirs C Williams
6th Poison Ivy C D Symons
7th Liffeybel D Oliver
8th Pass the Parcel G Boss
9th Exceed Us L Nolen
10th Beedeeo C Newitt
11th Souk Market C Brown
12th Pearl of the Sea G Schofield

Race 4 – TCL Electronics Stakes

Time: 1:09.89

Place

Runner

Jockey

1st Trim K McEvoy
2nd Marquardt(NZ) B Shinn
3rd Cinecitta M Rodd
4th Husskila(NZ) G Boss
5th Luce Del Mare M J Zahra
6th Gibraltar Moon D Dunn
7th Masai Miss C Newitt
8th Illusionary C Williams
9th Happy Hippy D Gauci
10th My Girl Helen C D Symons
11th Sheeznodoubt M Pegus
12th Rue Maple L Nolen
13th Alezzie J Benbow
14th Queen Oedipus(NZ) C Brown
15th Hush Up M Payne
16th Pretty(NZ) D Nikolic

Race 5 – All Greys 1400

Time: 1:22.85

Place

Runner

Jockey

1st Outlandish Lad M Rodd
2nd Translantion C Brown
3rd Go Forest Go B Melham
4th Sellers D Oliver
5th Not A Copy C Williams
6th High Kingczar C Newitt
7th Boogaloo K McEvoy
8th Carryusall C Symons
9th No Jurisdiction M Payne
10th Dashing Doll D Tourneur
11th Our Grey Goose R Bensley
12th Unleashed Hell D Dunn

Race 6 – Crown Oaks

Time: 2:37.22

Place

Runner

Jockey

1st Faint Perfume M Rodd
2nd Valdemoro N Hall
3rd Savsbelle K McEvoy
4th Well Rounded D Dunn
5th Miss With Attitude C Lindop
6th Silent Surround D Oliver
7th Rhiannon’s Joy S King
8th Zapurb G Boss
9th Money Angel H Bowman
10th Perfect Rhythm G Schofield
11th Princess Rage M Pegus
12th Melito C Brown

Race 7 – Myer Spring Fashion Stakes

Time: 1:50.58

Place

Runner

Jockey

1st Turf Express B Shinn
2nd King Diamond M Rodd
3rd Viking Hero M J Zahra
4th Don Jose D Oliver
5th Kutchinsky C Newitt
6th Reflection C Williams
7th Za Bullet B J Melham
8th Excuse My French M Payne
9th Cheerful Jury S King

Race 8 – Grazia Ultimate Style Guide Stakes

Time: 1:04.07

Place

Runner

Jockey

1st Burdekin Blues S Scriven
2nd Let Loushe(NZ) D Nikolic
3rd Happy Glen D Holland
4th Ferocia C Williams
5th Diamonds At Dusk D Dunn
6th Passing Salute S Wynne
7th Trader M J Zahra
8th Diplomatic Force J Benbow
9th Final Arbiter N Hall
10th Rocking All Right C D Symons
11th Tramuntana D Oliver
12th Keano(NZ) C Brown
13th Cardinal Virtue K McEvoy

Race 9 – La Vie En Rose Vase

Time: 1:36.25

Place

Runner

Jockey

1st Sadalbari C Brown
2nd Its Prince N Hall
3rd Ship In The Night W Hokai
4th Berringama C Newitt
5th Old Songs B Melham
6th Speedymac K McEvoy
7th Elmore B Rawiller
8th Red Hustler C Williams
9th Kaavert D Dunn
10th Bolle D Yendall
11th Little Boy Blue S King
12th Unapred C Symons
13th Scenic Song M Payne